Kolik pokojů by měl mít váš plánovaný dům? A jak by měly být tyto pokoje velké? To jsou zásadní otázky při navrhování domu, který bude dokonale splňovat vaše představy o bydlení a bude praktický a funkční. Jak tedy určit počet místností tak, aby vám v novém domě nic nechybělo a s jakou velikostí jednotlivých pokojů při navrhování domu počítat?
Zatímco v případě bytů je v současné době zájem o malé byty 1+kk nebo 2+kk, domy se obvykle staví s větším množstvím pokojů, nejčastěji se setkáte s dispozicemi 3+kk, 4+kk nebo 5+kk. To, jestli pro vás bude ideální dům se třemi nebo třeba pěti místnostmi se odvíjí od celé řady parametrů. Jakých?
V první řadě je samozřejmě třeba vzít v potaz počet lidí, kteří budou dům obývat. Pokud máte více dětí, zamyslete se nad tím, jestli budou obývat společný prostor nebo bude mít každé dítě svůj vlastní pokoj. V případě častých návštěv je také dobré popřemýšlet nad pokojem pro hosty.
Počet místností by se měl odvíjet i od vašeho životního stylu a priorit. Zatímco někdo si vystačí s ložnicí se skříní, jiný potřebuje vedle ložnice i velkou šatnu. Pokud pracujete z domu, oceníte samostatnou pracovnu apod. Při navrhování dobu byste měli myslet i na úložné prostory a technické místnosti.
V naprosté většině případů platí, že čím více pokojů bude dům mít, tím bude finančně nákladnější. Je tedy dobré si promyslet, kolik místností doopravdy potřebujete. Na druhou stranu dnes už ale nemusí platit, že je velký dům spojený s vysokými provozními náklady. Například v případě domů GOOPAN se průměrná měsíční cena za energie pohybuje jen mezi 2 000 Kč až 3 000 Kč, a to se rozhodně nejedná o žádné mikrodomky, ale o prostorné domy s podlahovou plochou okolo 130 m2 a dispozičním řešením 4+kk nebo 5+kk.
To, že vám bude určitý počet místností stačit v době návrhu domu, samozřejmě nemusí znamenat, že bude dostatečný i za několik let. Může se například stát, že budete potřebovat dům rozšířit o pracovnu nebo pokoj pro hosty, případně zatoužíte po relaxační místnosti se saunou a vířivkou. Velkou předností dřevostaveb je, že jsou vhodné pro nástavby na stávající domy. Dům tak můžete rozšířit třeba o několik dalších pokojů nebo dokonce bytovou jednotku bez toho, aby bylo nutné statisticky řešit zděné přízemí.
Architektura v současné době nabízí nepřeberné množství místností. Obvykle bývá součástí domů obývací pokoj s kuchyňským koutem, případně samostatná kuchyně, ložnice, dětské pokoje, koupelna, toaleta a technické místnosti. Zůstávat ale nemusíte jen u těchto „základních“ pokojů. Možností máte mnohem více. S jakými dalšími typy místností se můžete setkat?
Už máte jasněji v tom, kolik pokojů by měl mít váš nový domov? Výborně. Pojďme se nyní podívat na to, jaká je minimální velikost a také jejich optimální velikost.
Minimální rozměry obytných pokojů jsou ustanovené normou ČSN 734301 – Obytné budovy. V případě plochy obytného pokoje je třeba dodržet velikost 8 m2, v případě bytu s jedinou místností 16 m2. Minimální šíře obývacího pokoje je 3 300 mm, dvoulůžkového pokoje 2 400 mm a jednolůžkového pokoje 1 950 mm.
Minimální velikost obytných pokojů už známe, jaká je ale jejich ideální velikost?
V moderních domech se nejčastěji setkáte s obývacím pokojem spojeným s kuchyňským koutem a jídelnou. Podle architektů by měla být minimální velikost takovéhoto pokoje 40 m2, aby se do prostoru vešla velká sedačka pro 5 osob, jídelní stůl pro 6 osob a standardní kuchyňská linka. Co se týče šířky místnosti, měla by být alespoň 3,5 až 4 metry. A optimální velikost obýváku s kuchyňským koutem a jídelnou? 45 až 50 m2.
Ložnice musí mít nejméně 8 m2, ideálně však 12 m2. V případě ložnice s rozměry 3 x 4 metry budete mít dostatek prostoru na manželskou postel, noční stolky a šatní skříň.
Minimální velikost dětského pokoje musí být 8 m2 pro jedno dítě a 12 m2 pro dvě děti. U pokoje pro jedno dítě se ale doporučuje minimální velikost 10 až 11 m2, která je spojená s možností umístit do pokoje postel, pracovní stůl i šatní skříň.
V řadě rodinných domů se dnes setkáte hned se dvěma koupelnami, přičemž je jedna menší s toaletou, malým sprchovým koutem a umyvadlem a součástí druhé větší bývá i vana. V případě malé koupelny si vystačíte s rozměrem 4 m2, u větší počítejte alespoň s 9 m2.
Po vstupu do domu je ideální mít prostor, kde můžete odložit boty, bundy nebo kabelky. Optimální rozměr zádveří je podle architektů 2,5 x 3 metry.
Optimální velikost garáže se odvíjí od toho, pro kolik a jakých automobilů, případně motocyklů, bude garáž určena a zda její součástí budou i úložné prostory. Po obvodu automobilů by měl být vždy zachovaný provozní a bezpečnostní odstup. V případě stání pro jedno auto se optimální rozměr pohybuje okolo 6 x 4 metrů, pokud má být součástí garáže i úložný prostor, měla by být garáž ještě o metr širší, tedy 6 x 5 metrů.
Ať už máte v hlavě ideální dispozice svého vysněného domu nebo potřebujete s návrhem nízkoenergetické dřevostavby pomoci a chcete stavět s naší společností, neváhejte nás kontaktovat.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení