Pokud plánujete stavět vysněný nízkoenergetický dům, neobejdete se bez velmi důležitého kroku, kterým je vyřízení stavebního povolení, případně ohlášení stavby. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně složitý proces spojený s řadou nutných úkolů, představuje vyřízení stavebního povolení pro mnoho lidí velkého strašáka. Abychom vám vyřízení stavebního povolení usnadnili, připravili jsme si pro vás shrnutí nejdůležitějších informací.
Vezměme to hezky od začátku. Pokud máte pozemek vhodný na stavbu domu, prvním krokem by mělo být vypracování projektu dřevostavby nebo zděného domu, bez kterého se při vyřizování stavebního povolení neobejdete. Ideální je stavební úřad navštívit ještě před tím, než bude projekt hotový a základní nákres stavby předložit úředníkům, abyste se ujistili, že stavba odpovídá územnímu plánu dané obce.
Často otázkou lidí je, zda budou potřebovat ke stavbě stavební povolení nebo si vystačí s ohlášením stavby. Jednoduše je možné říci, že stavební povolení je nutné ve chvíli, kdy překročíte podmínky postačující pro ohlášení stavby. Jedná se například o stavby k bydlení a rekreaci nad 150 m2 zastavěné plochy s jedním nebo více nadzemními podlažími nad 3 metry hloubky a více než dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. U menších staveb vám bude stačit územní souhlas a ohlášení stavby.
Žádost o stavební povolení, kterou podáte na stavebním úřadě příslušné obce, musí obsahovat několik náležitostí. Na stránkách Ministerstva pro místní rozvoj si můžete stáhnout vzor žádosti o stavební povolení ve formátu pdf. nebo doc., který stačí jen vyplnit.
Při vyřizování stavebního povolení si nevystačíte pouze s vyplněnou žádostí, ale budete muset předložit řadu dokumentů. Jakých?
Stavební úřady mají na vyřízení stavebního povolení 60 dnů a ve složitějších případech 90 dnů, to ale nemusí automaticky znamenat, že budete mít stavební povolení vyřízené během 2 až 3 měsíců. V některých případech se vyřízení stavebního povolení může protáhnout i na rok a v průměru se doba vyřizování stavebního povolení pohybuje okolo 6 měsíců. Je to dáno tím, že předtím, než na stavební úřad podáte žádost, musíte mít nejen zpracovanou veškerou potřebnou dokumentaci, ale také vyjádření příslušných subjektů. Lhůty spojené s vydáním závazných stanovisek příslušných orgánů se do 60denní lhůty stavebních úřadů nezapočítávají.
Ti, kteří v minulosti stavěli a vyřizovali stavební povolení, nám pravděpodobně dají za pravdu, že neustálé běhání po úřadech, stojí spoustu energie a času. Pokud se rozhodnete stavět s námi, tyto starosti vás úplně minou. Naši zákazníci se totiž můžou spolehnout za to, že stavební povolení vyřídíme za ně, a to úplně zdarma.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení