Zaujaly vás výhody dřevostaveb, ke kterým mimo jiné patří rychlá výstavba a nízké provozní náklady, a plánujete si dřevostavbu pořídit? Pokud jste se už do světa dřevostaveb ponořili hlouběji, možná jste přišli na to, že není dřevostavba jako dřevostavba. Mimo jiné se totiž dřevostavby mohou lišit konstrukčním systémem. Jaký rozdíl je mezi two by four systémem a panelovým systémem? Díky našemu článku v tom budete mít jasno.
Nejdříve se pojďme podívat na systém two by four (TBF), nazývaný také jako lehký dřevěný skelet, jehož historie sahá až do 19. století, kdy byl rozšířený v Americe. Název tohoto systému je odvozený od původně využívaných sloupků o příčném průřezu 2 x 4 palce, což odpovídá přibližně 50 x 100 mm. V moderních dřevostavbách se však dnes setkáte i s jinými rozměry sloupků.
Jak tedy dřevostavba vzniká, pokud je ve hře two by four systém? Celá výstavba dřevostavby tímto systémem probíhá přímo na staveništi, kdy se dům staví za použití dřevěných fošen. Kostru montované dřevostavby tedy tvoří nosná dřevěná konstrukce s vloženou termoizolací. Tato dřevěná kostra se montuje přímo na pozemku, kde je následně opatřená oboustranným opláštěním.
Two by four systém je spojený s několika výhodami. Jakými?
Pokud se rozhodnete pro two by four systém musíte počítat i s některými nevýhodami. Jedná se zejména o:
V souvislosti s konstrukcí dřevostaveb kromě two by four systému narazíte také na panelový systém, pod kterým si můžete představit oblíbené domy montované z velkoplošných sendvičových panelů na bázi dřeva. Tento systém se hojně využívá jak pro typové rodinné domy na klíč, tak i pro individuální stavby a takto postavené domy jsou nazývané jako panelové dřevostavby.
Na rozdíl od systému two by four, kdy stavba vzniká na staveništi, u panelového systému se rozhodující část výroby realizuje ve výrobních halách. Vyhotovené panely nebo celé stěny, které jsou vyráběné jako difuzně otevřené nebo difuzně uzavřené, přiveze náklaďák na stanoviště a realizace domu je pak otázkou několika týdnů či měsíců. V současnosti firmy nabízejí řadu konstrukčních systémů, jež se liší stavbou i mírou prefabrikace. Některé stavební společnosti (např. GOOPAN) například ve výrobních halách vyrábějí kompletní stěny včetně oken a dveří, zatímco jiné panelovým systémem realizují jen nosný skelet dřevostavby.
Vzhledem k převažujícím výhodám nad nevýhodami panelových systémů doporučujeme panelový systém. „Výroba panelů probíhá v suché hale, nehrozí tak zvlhnutí materiálu či odložení stavby kvůli počasí. Výroba v hale je navíc precizní, těsná a přesná,“ popisuje výhody panelového systému společnost GOOPAN.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení