Vzhledem k tomu, že v rámci maximálních úspor i zdravého bydlení je vhodné v různých místnostech udržovat odlišnou teplotu, určitě ve svém projektu zvažte zónovou regulaci topení. Dokáže opravdu hodně pomoct, když ji podpoříte vhodným chováním.
Aby termostat měřil skutečně vypovídající teplotu, musí být na vhodném místě:
Aby rozdělení zón fungovalo, musí být od sebe dispozičně odděleny. To znamená, že každá zóna musí mít dveře, které zůstanou zavřené. Zní to logicky, ale kdo na to není zvyklý, snadno se zapomene. Je potřeba toto pravidlo vysvětlit dětem i domácím mazlíčkům a dohlížet na jeho dodržování.
Pokud plánujete zónové vytápění, zvolte do každé zóny raději jen jeden zdroj tepla. Tedy buď radiátor nebo podlahové topení nebo podlahové konvektory. V opačném případě se zdroje začnou při poklesu teploty „prát“ a vyústí to v neefektivní výsledek.
V nízkoenergetických dřevostavbách i domech celkově se podlahové topení stalo standardem. K jeho hlavním výhodám patří estetika, bezúdržbovost a velká topná plocha s nižší teplotou. Díky tomu místnosti teplo lépe akumulují a udržují, aniž by hrozilo riziko popálení.
V domech Goopan najdete vytápění pomocí karbonové fólie Heatflow, která efektivně ohřívá celou konstrukci budovy. Umístit ji můžete jak do podlahy, tak do stropu. Velkoplošný nízkoteplotní topný systém v obou případech tvoří infrafólie složená z celoplošné karbonové tkaniny a nanotrubic. Výsledkem je komfortní topení s nízkými provozními náklady a bezúdržbovým provozem. Celý systém je navíc napojený na zónové termostaty, které ovládáte přes WiFi z mobilu nebo tabletu.
Nevýhodou podlahového topení jsou trochu pomalejší reakce. To však v běžném provozu nečiní problém, jelikož dům teplo dlouho udržuje i s vypnutým topením. Navíc díky ovládání přes internet můžete vždy začít topit v předstihu, například při návratu ze zimní dovolené.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení