Moderní architekti se často uchylují k tomu rozdělit dům na několik zón podle využití, tedy oddělují například technické zázemí od obytného prostoru nebo místnosti pro rodinné setkávání od místností určených ke spánku. To je pak skvělá predispozice k tomu umístit si do každé zóny samostatný termostat. A pro každou zónu nastavit vhodnou teplotu. V předchozím článku jsme rozebrali, jaká teplota je vhodná pro každou místnost.
Se zónovou regulací řídíte teplotu v každém prostoru nebo pokoji nezávisle a samostatně. Tím se vyhnete zbytečnému přetápění i nechtěnému podchlazení v místnosti, což se často děje v domech s regulací podle jedné referenční místnosti.
Termostaty mají zpravidla tři režimy:
Sluníčko: Když jste doma a aktivní
Měsíček: Když spíte
Pryč: Když nejste vůbec doma
V každé místnosti určíte teplotu pro každý režim a časový rozvrh. Termostat měří referenční teplotu v každé zóně a pokud se odchýlí, spustí adekvátní reakci vytápěcího systému.
V 6:00 ve všední den se budí děti, proto se v 5:45 dětský pokoj a koupelna přepne do režimu sluníčko a začne vytápět na 22 ℃. V 7:30 odcházejí děti do školy, takže dětský pokoj přechází do útlumu na 18 ℃ až do 15:00, kdy se děti vrátí. V 19:30 uléhají děti do postele a teplota klesá na 19,5 ℃.
Rodiče do 22:00 uklízí v kuchyni, pracují na počítači a sledují televizi v obývacím pokoji, proto tam mají i nadále příjemných 21,5 ℃. Pro ještě lepší atmosféru si mohou zatopit v krbu, což neovlivní teplotu v pokoji dětí ani nikde jinde. Stejně tak termostat zareaguje, když začne dům ohřívat sluníčko nebo třeba pečící trouba. Takže nikdy netopí zbytečně a maximálně šetří energii na vytápění.
Kromě pevného rozvrhu, který můžete naplánovat pro každý den a místnost zvlášť, lze termostaty ovládat aplikací na dálku. Takže klidně kontrolujte teplotu v domě, zatímco lyžujete a zatopte si tak, abyste přijeli akorát do tepla. Jak podpořit správné fungování termostatů, se dočtete v následujícím článku.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení