Všechny zelené střechy jsou pokryté půdou a vegetací. I když nejsou všechny stejné, každá z nich přispívá k lepšímu životu ve městě i na vesnici.
Zelené střechy totiž vytvářejí nové zelené plochy v zástavbě, které jsou zejména ve velkých městech tolik žádoucí. Také pomáhají nově vzniklé budovy začlenit do rázu krajiny. Díky tomu obydlené oblasti lépe vypadají a jsou příjemnější pro život nejen lidí, ale i zvířat, čímž podporují biodiverzitu.
Návrat přirozené zeleně do urbanizovaných lokalit napomáhá přirozenému koloběhu vody. Vegetace vstřebává srážky a poté je postupně uvolňuje do ovzduší. Díky tomu dochází ke zlepšení mikroklimatu, zvýšení vlhkosti vzduchu, snížení prašnosti prostředí a zmírnění extrémních teplot.
Tyto environmentální výhody zelených střech mají pozitivní ekonomický dopad, díky kterému se investice do nich vyplatí.
Každá zelená střecha se musí přizpůsobit konstrukci domu, požadavkům obyvatel a majitelů i lokalitě, ve které se nachází. Podle toho zadavatelé volí mezi extenzivní a intenzivní variantou, případně něčím mezi tím.
Extenzivní zelená střecha je nenáročná na údržbu. Střecha není pochozí, tzn, že se na ni nesmí chodit. Je osázená pouze nenáročnými rostlinami jako jsou trávy a mechy. Na zalití stačí dešťové srážky. Takovou střechu lze vytvořit skoro na každém domě.
Intenzivní zelená střecha je z hlediska péče srovnatelná s okrasnou zahradou. Je třeba vybudovat závlahový systém a pravidelně se zahradě věnovat. Škála rostlin je mnohem širší, i když je pořád vhodné respektovat lokalitu. Taková střecha je pochozí a je možné na ni vybudovat např. posezení, herní prvky pro děti apod. Vybudování takové střechy musí umožňovat konstrukce domu.
Zatravněné střechy nejsou novodobým vynálezem. Důkazem budiž jeden ze sedmi divů starověkého světa, Semiramidiny visuté zahrady. Tradici mají v chladném podnebí, ve Skandinávii i na severu Ameriky stejně jako v teplých oblastech Tanzanie.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení