Pokojovou teplotu kolem 20 ℃ běžně udržíte pouze tím, že v domě žijete. Když sáláte tělesné teplo a používáte elektrické spotřebiče, tak vlastně topíte. Další vytápění využijete v případě pasivních domů pouze několik dní v roce. Projekty domů zpravidla počítají s vlastními zdroji elektřiny jako jsou solární panely, které tuto potřebu zcela nebo částečně pokryjí.
Kromě toho vás hřeje vědomí, že dramatické zdražení elektřiny nebo nepředvídaný krach energetické společnosti vás zásadně neohrozí.
Koluje mýtus, že si v nízkoenergetickém nebo pasivním domě nesmíte otevřít okno. Není to pravda! Okno si otevřít rozhodně můžete, ale pravděpodobně k tomu nebudete mít důvod. V každém takovém domě totiž musí být řízené odvětrávání. Automatický větrací systém nejenže zajišťuje přívod čerstvého vzduchu, ale stará se také o to, aby se z domu neztrácelo teplo.
Pokud v projektu domu odvětrávání chybí, jedná se pouze o dobře zateplený, nikoliv nízkoenergetický dům.
Jelikož v různých částech domu nevznikají rozdíly v teplotách vzduchu, v domě netáhne. Průvan neucítíte ani v blízkosti oken nebo dveří.
Stejně tak nehrozí nadměrná kondenzační vlhkost, která znepříjemňuje dýchání a vytváří živnou půdu pro plísně.
Jelikož spotřebujete méně energie, vzniká méně emisí a zátěže pro planetu. Přitom ani nemusíte měnit své běžné návyky.
Díky velkým oknům na jižní stranu, která bývají součástí návrhů nízkoenergetických a pasivních domů, budete mít dostatek slunečního světla. To přispěje k dobré náladě.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení