Je to pochopitelné. Tato doba přináší hned několik nepříznivých změn ovlivňujících trh s hypotékami. Jsou to především rostoucí úrokové sazby, které se v tomto roce budou pravděpodobně pohybovat ve výši pěti až šesti procent.
Dalším faktorem je skutečnost, že Česká národní banka od dubna letošního roku bankám nařídí významné zpřísnění podmínek poskytování úvěrů.
A v neposlední řadě vývoj cen stavebních materiálů je též nepříznivý.
Ano, hned vám vysvětlím proč. Tato ekonomická situace nepotrvá věčně a je tedy téměř jisté, že vás v následujícím fixačním období u hypoték čekají lepší úrokové sazby. Koukneme-li se totiž na trend stávajících úrokových sazeb, nechá se dle historických vývojů předpokládat, že v horizontu cca. čtyř až pěti let se trend otočí, a tedy sazby budou zlevňovat.
Přemýšlíte o výstavbě domu, a to je poměrně časově náročný proces. Od rozhodnutí přes výběr dodavatele stavby, projekt, vyřízení stavebního povolení, samotné výstavby až k nastěhování mohou uplynout až 2 roky. V praxi to znamená, že když si dnes vyřídíte hypotéku s fixací např. 5 let, tak než vůbec budete moci čerpání zahájit uteče nemalá doba. Čerpání se v podstatě může spustit s vydaným ohlášením stavby nebo stavebním povolením, a proto vlastně do té doby nic nesplácíte. Jinými slovy, máte zajištěné financování, mohou tedy být zahájeny všechny procesy nutné k výstavbě a nemalou část fixačního období s vyšší úrokovou sazbou přečkáte v době před čerpáním čili splácením. V období ukončení doby fixace se dá předpokládat, že sazby již budou příznivější.
Momentálně přichází se zajímavým programem nazývaným „Vlastní bydlení“ státní fond podpory investic. Navrhovaný rozpočet programu počítá pro rok 2022 s částkou 700 milionů Kč. Vzhledem k tomu, že se u tohoto programu prodloužila doba splatnosti z 20 let až na 30 let, stal se tak v případě výstavby rodinného domu skutečně zajímavou podporou. Výše úvěru z tohoto programu může být až 3,5 milionu Kč, fixace úrokové sazby na 5 let a pozor – sazba od 1.1.2022 činí 2,49 % p.a.
Fenomén kvality bydlení byl po dlouhou dobu bankami nepodporován, ba naopak, zejména pak u dřevostaveb znevýhodňován.
Významně se v tomto směru mimo jiné také zasadila Asociace dodavatelů montovaných staveb, která dlouhodobě proklamuje tzv. dokument národní kvality. Sice tento dokument se prosadit ještě zcela nepodařilo, ale podpora je u některých bank znatelná. Např. ve slevě na sazbě, v odpuštění poplatku za návrh na vklad zástavního práva nebo třeba ve významné slevě na pojištění takového objektu.
Konečně se snad i v tomto ohledu blýská na lepší časy.
Autor článku: Ing. Vladimíra Koblišková | investiční a úvěrový poradce Sophia Finance s.r.o.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení