Projektanti počítají s tím, že pokojová teplota je 20 ℃, což je evropský standard. V současné době se na tuto teplotu skutečně vytápí (± pár stupňů) na celém starém kontinentu. Rozhodně tomu tak nebývalo vždy.
Ještě před 70 lety se běžně topilo pouze přes den, a to v jediné místnosti. Tou místností byla samozřejmé kuchyň s kamny, na kterých se i vařilo. V ostatních místnostech, včetně ložnice, tak v noci klesla teplota klidně pod 15 ℃. Každá dívka proto schraňovala těžké péřové duchny do výbavy a malým dětem maminky vyhřívaly postele cihlou z kamen.
Možná právě kvůli mrazivým vzpomínkám na (po)válečnou dobu si tyto děti začaly v dospělosti vytápět panelákové byty na alespoň 25 ℃. K tomu, že se i v zimě doma chodí ve spodním prádle, pak vychovaly další generaci. Nehledě na to, že přetápění negativně dopadá na zdraví, porevoluční důraz na udržitelnější zdroje energie a zdražování něco takového už v podstatě neumožňují.
Současná doporučení ohledně teploty v místnostech jsou následující:
V běžném domě udržíte doporučované rozdíly mezi jednotlivými místnostmi jen obtížně. Jestliže to dispozice domu umožňují, zvažte zónovou regulaci topení a vlastní termostat do každé místnosti. Kromě teploty, myslete také na vhodnou vlhkost vzduchu, která ovlivňuje celkový komfort.
Samozřejmě k těmto teplotám nepřistupujte dogmaticky. Když je vám při 20 ℃ zima i ve svetru a vlněných ponožkách, tak se zbytečně netrapte. I když každý stupeň dolů sníží náklady na vytápění až o 6 %, určitě najdete i jiný způsob, jak uspořit.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení