Jedna z prvních a základních otázek, kterou musíte zodpovědět při rozhodování o vašem novém domově. Budete chtít přízemní dům nebo ho poženete do patra? Obě varianty mají nespočet svých pro a proti. Základním kritériem, které výrazně ovlivní rozhodování je charakter místa, na kterém se rozhodnete stavět. Záleží na rozměrech a tvaru pozemku, ale také může rozhodování ovlivnit okolní zástavba nebo místní regulativy.
Patrový dům – atraktivní prostor na malé zastavěné ploše
Výhody patrového domu
Hlavním důvodem, proč se rozhodnout pro patrovou dřevostavbu, je jednoznačně řešení vnitřního prostoru a nižší pořizovací cena. Užitná plocha domu bude v závislost na zastavěnou plochu vždy větší než u bungalovu, a tak ušetříte již při koupi pozemku. Díky úspoře prostoru můžete zbytek pozemku využít pro bazén nebo zahradu. S úsporou můžete počítat i při vytápění. Teplo, které je využíváno k vytápění přízemí, stoupá vzhůru a částečně vytápí i prostor v patře. Celkové tepelné ztráty jsou u patrového domu nižší. Další výhodou je lepší možnost práce s prostorem a využití pater k rozdělení obytných prostor od společenských a provozních prostor. Někomu se může zamlouvat i výhled z okna ložnice, která je umístěna v patře.
Nevýhody patrového domu
Jedna z nejvýraznějších nevýhod patrového domu je přítomnost bariéry v podobě schodů. To může být problém při jakémkoliv fyzickém omezení, ale může se stát i výraznou komplikací za několik let, kdy obyvatelé domu zestárnou a stane se pro ně schodiště omezující při běžném fungování. S tím souvisí i větší pravděpodobnost zranění při pádu ze schodů u dětí a seniorů. Další nevýhodou může být i možný rušivý hluk kroků v patře. Ten ovšem závisí na kvalitě provedení stropu a lze ho eliminovat. Komplikaci můžete zaznamenat hned při stěhování, kdy schody můžou znepříjemnit přesun nábytku.
Bungalov – moderní bydlení bez bariér
Výhody bungalovu.
Oproti patrovému domu je velkou výhodou bungalovu jeho bezbariérovost pro osoby s tělesným postižením a starší lidi s problémy chůze. Přízemní dům je flexibilnější na uspořádání objektu. Rodiny s dětmi ocení možnost umístění pokojů do vzdálenější části domu a tím zajistit soukromí a klid pro všechny členy domácnosti. Ve prospěch bungalovu hovoří i lepší možnost propojení vnitřních a venkovních prostor. Kdy se lépe propojí Vaše ložnice se zahradou nebo okolní krajinou.
Nevýhody bungalovu.
Hlavní nevýhodou bungalovu je výrazně vyšší nárok na velikost pozemku při stejné podlahové ploše jako u patrového domu. To se promítne na ceně pořizovaného pozemku nebo na nutnosti ústupků z velikosti venkovních prostor. Vyšší budou i tepelné ztráty a náklady na vytápění kvůli větší zastavěné ploše. Bungalov se nehodí do svažitého terénu.
Bungalov nebo patrový dům?
Co se týče rozhodování, není možné přesně říci, která z variant je lepší. Záležet bude ve velké míře na vašich pocitech a preferencích. Ale je rozhodně dobré seznámit se s konkrétními faktory, které musíme vzít při rozhodování do úvahy. Ať už jsou to rozměry pozemku, druh okolní zástavby nebo váš životní styl. Proto doporučuji poradit se s odborníkem ještě dříve, než koupíte pozemek. Předejde tak nepříjemnostem, kdy jste chtěli bungalov, ale okolní vlivy vás přinutí ke stavbě patrového domu.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení